Πέμπτη 22 Μαρτίου 2012

Το... στήριγμα του Σπανούλη...

Ο βοηθός προπονητή του Ολυμπιακού, Βαγγέλης Αγγέλου, μετά την νίκη των «ερυθρόλευκων» επί της Σιένα δήλωσε πως είναι ο παίκτης που δίνει ανάσες στον Βασίλη Σπανούλη όταν ο αρχηγός βρίσκεται στον πάγκο, ενώ όταν συνυπάρχουν στο παρκέ βοηθάει στην οργάνωση του παιχνιδιού απελευθερώνοντας τον Λαρισαίο γκαρντ. Ο Έισι Λο, περί ου ο λόγος, δεν ήταν μόνο ουσιαστικός στο σκοράρισμα στα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα της Τοσκάνης, αλλά ήταν και η ήρεμη δύναμη των Πειραιωτών από την στιγμή που ο Σπανούλης χρεώθηκε-άδικα- το πέμπτο του φάουλ και οδηγήθηκε στον πάγκο για τα εναπομείναντα τέσσερα λεπτά του ματς.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού απέδειξε περίτρανα, το πόσο σημαντική ήταν η απουσία του στο τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στο Ελληνικό, αφού με την Σιένα, όποτε πέρασε στο παρκέ βοήθησε εκτός από την επίθεση και στην άμυνα. Έτρεξε όταν έπρεπε την ομάδα, προσπάθησε να διεισδύσει στο καλάθι για να σπάσει την μπάλα, ενώ σούταρε όταν του δόθηκε η ευκαιρία.  Δείγμα του ευφυέστατου  παιχνιδιού του Λο είναι η φάση που εκμεταλλευόμενος την διαφορά ύψους που τον χωρίζει από τον Μακάλεμπ, ποστάρει τον ηγέτη της Σιένα κοντά στο καλάθι, επιχειρεί το σουτ και στην επαναφορά κάνει το φόλοου κάρφωμα ο Ντόρσεϊ.

Ακόμα όταν σούταρε τρίποντο που δεν βρήκε καν στεφάνη (εκείνη την στιγμή το σκορ ήταν 60-53 υπέρ των Ιταλών) δεν έδειξε να πτοείται βοηθώντας στην αντεπίθεση της ομάδας του Ντούσαν Ίβκοβιτς.
Ο Έισι Λο τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους (2/5 διπ., 4/6 βολ.), μοίρασε πέντε ασίστ «μισά καλάθια» στους συμπαίκτες του και συνολικά πραγματοποίησε μια εμφάνιση παρακαταθήκη για τους επόμενους δύσκολους αγώνες του Ολυμπιακού.