Ericsson-LG & blue technonologies

Introduce you to iPECS

Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2012

Αναντόλου Εφές - Ολυμπιακός 98-72...

Η Εφές είχε τον Τζόρνταν Φάρμαρ σε εξαιρετική κατάσταση, έκανε... πάρτι από τα 6μ.75 στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ολυμπιακό και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 98-72. Πολλά λάθη για τους "ερυθρόλευκους" κυρίως στην αρχή που δεν απείλησαν τους Τούρκους πλην μιας αναλαμπής στην τρίτη περίοδο.

Στην πόλη που στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, καθώς ηττήθηκε στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντόλου Εφές με 98-72.
Οι Τούρκοι επωφελήθηκαν από το κακό ξεκίνημα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα και την δική τους ευστοχία και ξέφυγαν από τα πρώτα λεπτά του ματς στο σκορ.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός μάζεψε την διαφορά στο 24ο λεπτό του αγώνα (57-48), χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική επαναφορά. Ο Τζόρνταν Φάρμαρ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και η Εφές φρόντισε να ανοίξει και πάλι την ψαλίδα.

Οι Τούρκοι με αυτή την νίκη τους παίρνουν μία σημαντική ψυχολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας στην προσπάθεια τους για να τερματίσουν στην πρώτη θέση του Γ' ομίλου της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε το... φάρμακο για τον Φάρμαρ, ο οποίος με άξιους συμπαραστάτες τους Βούγιασιτς, Ερντέν και Σαβάνοβιτς έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.

Από τους νικητές ο Φάρμαρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Ο αγώνας:

Η Αναντόλου Εφές ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να αποσπαστεί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Φάρμαρ μόλις στο 2ο λεπτό του ματς θα σημειώσει το 9-2 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Πέρο Άντιτς μείωσε σε 9-4. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και επωφελήθηκαν από την κακή εικόνα των "ερυθρολεύκων" στην άμυνα σε συνδυασμό με την δική τους ευστοχία.

Με αυτόν τον τρόπο ο Λούκας θα πετύχει το 16-6, με τον Φάρμαρ να σκοράρει στο τρίτο του διαδοχικό τρίποντο, σημειώνοντας το 19-6 στο 5'. Ο Σαβάνοβιτς ανέβασε την διαφορά στους 15 πόντους και ο Στράτος Περπέρογλου μείωσε σε 21-9, σε μία προσπάθεια του Ολυμπιακού να ανοίξει την άμυνα των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, οι Τούρκοι θα συνεχίσουν να είναι καταιγιστικοί. Ο Σάσα Βούγιασιτς στο 8ο λεπτό πέτυχε το 25-9 με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ και πάλι ο Σλοβένος με ακόμα ένα τρίποντο ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση στους 19 πόντους (28-9).
Με αυτόν τον τρόπο οι παίκτες του Οκτάι Μαχμουτί βρέθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου στο +17 (30-13) απέναντι στους πρωταθλητές Ευρώπης (30-13), οι οποίοι έδειχναν να έχουν αιφνιδιαστεί από την πρώτη περίοδο των Τούρκων (είχαν 5/5 τρίποντα).

Δεν ανησύχησαν οι Τούρκοι

Τα πράγματα, όμως δεν θα αλλάξουν ούτε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Κερέμ Τουντσερί στο 12 με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 40-17, ολοκληρώνοντας ένα κρεσέντο για την Εφές, η οποία μετρούσε στο ματς 7/7 σουτ τριών πόντων! Το ματς θα πάει σε νταμπλ-σκορ για τους Τούρκους και πάλι από τον Τουντσερί (44-22).

Ο Φάρμαρ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 49-30, με τον Τζόι Ντόρσεϊ να προσπαθεί να μαζέψει την διαφορά για τους Πειραιώτες (50-32 στο 19'). Ο Μπάρατς ευστόχησε σε ακόμα δύο βολές, με τον Σαβάνοβιτς να διαμορφώνει το 54-32, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, καθώς ο Πέρο Άντιτς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή.

Πίεσε ο Ολυμπιακός

Οι Τούρκοι θα προσπαθήσουν να ξεκινήσουν δυνατά και την τρίτη περίοδο, αλλά δεν θα είναι το ίδιο εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Ερντέν με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 57-35 στο 21' για την Εφές.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεση του και με στο 22' με καλάθι από τον Στράτο Περπέρογλου μείωσε στους 17 (57-40). Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 57-45 και ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο θα ρίξει την διαφορά στους εννέα πόντους (57-48 στο 24'). Η ομάδα του Μαχμουτί, πάντως με τους Λούκας και Σαβάνοβιτς ξέφυγε με 11 πόντους (62-51).

Η Αναντόλου Εφές συντήρησε την διαφορά που είχε από τον Ολυμπιακό και με ένα εκπληκτικό τρίποντο από τον Φάρμαρ έκλεισε την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 17 πόντων απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (74-57).

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Κερέμ Τουντσερί θα σημειώσει ακόμα ένα καλάθι για τους γηπεδούχους (76-57). Ο Φάρμαρ έκανε το 78-57 στο 31ο λεπτό του ματς, με τον Έισι Λο να έχει 1/2 βολές και να μειώνει σε 78-68. Ο Σπανούλης θα πετύχει ακόμα ένα καλάθι, ρίχνοντας την διαφορά στους 18 (78-60) και ο Κάιλ Χάινς έκανε το 78-62.

Ο Μπάρατς ανέβασε την διαφορά σε 80-62 και ο Πέρο Άντιτς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έριξε την διαφορά σε 80-65. Ο Ερντέν έκανε το 82-65 στο 34' και ο Σάσα Βούγιασιτς πέτυχε το 86-65 στο 36'. Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 86-69 για τους Πειραιώτες με τους Τούρκους να είναι εκείνοι που έφτασαν στο τέλος στο θετικό αποτέλεσμα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα με 98-72.

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 54-32, 74-57, 98-72.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 25(4), Βούγιασιτς 15(3), Ερντέν 13, Τουντσερί 7(1), Γκόνλουμ, Σαβάνοβιτς 13, Λούκας 10(1), Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 11.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 4, Άντιτς 5, Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 10(2), Ντόρσεϊ 3, Σλούκας 5, Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 5(1), Μάντζαρης 6(2).