Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

Άρσεναλ- Ολυμπιακός 0-0 U20...Μάγκες οι Νέοι στην Αγγλία...

Οι Νέοι του Ολυμπιακού κατάφεραν και πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας στην Αγγλία από την Άρσεναλ, στη διοργάνωση του NextGen Series. Οι «ερυθρόλευκοι» πιτσιρικάδες θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμη και τη νίκη, αφού ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι από τους μικρούς της Άρσεναλ.

Όπως και να έχει όμως και αυτός ο ένας βαθμός είναι αρκετά σημαντικός για τους Πειραιώτες, στην προσπάθειά τους να προκριθούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και απείλησαν την Άρσεναλ, ενώ στην επανάληψη του αγώνα, όπως είναι λογικό, οι γηπεδούχοι πήγαν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και πίεσαν τον Θρύλο, όμως οι πιτσιρικάδες του Μπερντ Στορκ στάθηκαν όρθιοι και πήραν το τελικό 0-0!

Η εξέλιξη του αγώνα:

Το δεύτερο ημίχρονο...

Τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε τον πολύτιμο βαθμό που ήθελε στην έδρα της Άρσεναλ!
90' Ευκαιρία για τον Θρύλο με τον Ιωαννίδη
81' Σουτ του Γκνάμπρι έξω από τη μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ
79' Σέντρα του Τζέφρι, κεφαλιά του Χάιντεν, όμως ο Βλάχος μπλόκαρε την μπάλα
76' Γίνεται επικίνδυνη η Άρσεναλ, σέντρα του Άνγκα, πλασέ του Γκνάμπρι άουτ η μπάλα
72' Αλλαγή για την Άρσεναλ, έξω ο Τοράλ μέσα ο Χάιντενς
71' Σέντρα του Γκνάμπρι για τον Όκπομ, αλλά ο Βλάχος μάζεψε την μπάλα
65' Δύο αλλαγές και για τον Θρύλο, έξω οι Δ. Σιώπης, Σούκιας μέσα οι Πασαλίδης, Παπασάββας αντίστοιχα
65' Πρώτη αλλαγή για την Άρσεναλ, αντί του Έισφελντ μπήκε ο Τζέφρι
61' Ευκαιρία της Άρσεναλ με τον Άκπομ. Πιέζουν οι Άγγλοι για το γκολ
52' Η Άρσεναλ προσπαθεί να βρει διαδρόμους για να επιτεθεί, όμως οι Πειραιώτες αμύνονται αρκετά καλά απέναντι στους Άγγλους και παράλληλα όποτε μπορούν βγαίνουν με αξιώσεις και στην επίθεση
Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση των «ερυθρόλευκων» Νέων στην Αγγλία

Το πρώτο ημίχρονο...

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου (0-0)
43' Επέλαση του Καραγκούνη από δεξιά ο οποίος έκανε τη σέντρα, αλλά η προσπάθεια του Ιωαννίδη κατέληξε άουτ
33' Ένα ακόμη μακρινό σουτ του Λυκογιάννη, άουτ
28' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λυκογιάννη από αρκετά μέτρα μακριά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ
22' Η Άρσεναλ έχει αρχίσει να ανεβάζει την απόδοσή της, αλλά ο Ολυμπιακός είναι καλά στημένος στο ματς
13' Η Άρσεναλ προσπαθεί να πιέσει τους Πειραιώτες και πήγε να βγει στην επίθεση με τον Γεννάρις να κάνει την μπάλια στον Άκπομ, αλλά ο παίκτης της Άρσεναλ έχασε την μπάλα
7' Κεφαλιά του Ρουγκάλα από το κόρνερ των «ερυθρόλευκων», λίγο άουτ
6' Ο Ολυμπιακός πιέζει την Άρσεναλ και κέρδισε το πρώτο κόρνερ στο ματς σε σουτ του Σούκια
Ξεκίνησε ο αγώνας των μικρών του Ολυμπιακού

Άρσεναλ: Τσαρλς, Μουγκάντο, Άνγκα, Μοντέιρο, Χαΐροβιτς, Γεννάρις, Εϊσφελντ (65' Τζέφρι), Τοράλ (72' Χάιντεν), Όλσον, Γκνάμπρι, Άκπομ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βλάχος, Καραγκούνης, Λυκογιάννης, Ρουγκάλας, Λεάντρο, Μ. Σιώπης, Δ. Σιώπης (65' Πασαλίδης), Βουτσιώτης, Σούκιας (65' Παπασάββας), Λύρας, Ιωαννίδης.