Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

ΒΕΡΟΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 (Djebbour 20' , Ioannou 30' , Modesto 42')

Με νίκη ξεκίνησε τις φετινές του αγωνιστικές υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός, έστω κι αν η επιτυχία δεν ήρθε τόσο εύκολα και ανώδυνα. Οι Πειραιώτες, με τον Λεονάρντο Ζαρντίμ στο πάγκο τους για πρώτη φορά, δεν ξεκίνησαν καλά, παραλίγο να το πληρώσουν, όμως τελικά έφυγαν από την Βέροια με το πολυπόθητο τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε για τους "ερυθρολεύκους" ο Ραφίκ Τζιμπούρ με εντυπωσιακό τρόπο, ο Ιωάννου ισοφάρισε, αλλά τελικά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Μοδέστο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν και καλά στοιχεία και κάποιες αδυναμίες, όμως αυτή η νίκη δεν ήταν και κάτι απλό. Αν αναλογιστεί κανείς πως ήρθε σε μια δύσκολη έδρα, μιας ομάδας που έχει αρκετές φιλοδοξίες και καλό ρόστερ, τότε καταλαβαίνει πως είναι ένα σημαντικό τρίποντο.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στο δημιουργικό κομμάτι, αλλά υστέρησε στην άμυνα και ειδικά στις στημένες φάσεις. Οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν ο Μασάδο, ο Ιμπαγάσα και ο Μοδέστο.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

90' Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γκρέκο στη θέση του Μοδέστο.

82' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου στη θέση του Τζεμπούρ.

77' Αλλαγή για τη Βέροια. Ο Μορένο στη θέση του Ολαϊτάν.

76' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια! Λάθος απομάκρυνση από τον Μοδέστο, με την μπάλα να στρώνεται στον Ιωάννου -στη μικρή περιοχή- αλλά το σουτ που έκανε ο τελευταίος να περνά μόλις άουτ!

74' Κίτρινη κάρτα στον Ζε Βίτορ.

72' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν δίνει τη θέση του στον Φουστέρ.

72' Σουτ του Ζε Βίτορ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, χάνει και πάλι ο Κάρολ, αλλά διώχνει στη συνέχεια ο Κοντρέρας.

Δεν έχει αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχει αρχίσει να ελέγχει περισσότερο το ρυθμό της αναμέτρησης και κρατάει το αποτέλεσμα.

60' Υπέροχη ενέργεια από τον Ιμπαγάσα, όμως το πλασέ, σταματάει στο δοκάρι του Δασκαλάκη.

58' Τρομερό σουτ του Ολαϊτάν, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κάρολ.

51' Ταχύτατος ο Μασάδο, μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Δασκαλάκης.

48' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Τζημογιάννης στη θέση του Καλί.

48' Πολύ ωραίο σουτ του Μασάδο, διώχνει σε κόρνερ ο Δασκαλάκης.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

Αλλαγή για την Βεροια. Μένει στα αποδυτήρια ο Γεωργιάδης και μπαίνει ο Καλτσάς. Δεξί μπακ πλέον ο Γεωργέας.

Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακός να είναι μπροστά στο σκορ.

43' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργέα της Βέροιας.

42' Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μοντέστο. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Δασκαλάκης έχασε την μπάλα και ο Μοντέστο με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-1 για την ομάδα του Πειραιά.

41' Σουτ του Μοντέστο από το ύψος της περιοχής, έφυγε άουτ.

34' Σέντρα του Τοροσίδη, η μπάλα θα περάσει από τον Δασκαλάκη, αλλά ο Τζεμπούρ δεν μπορεί να την στείλει στα δίχτυα.

30' Γκολ για τη Βέροια με τον Ιωάννου. Ο Μπαργκάν σεντράρει, ο Κάρολ κάνει απίστευτο λάθος και η μπάλα θα στρωθεί... "λουκούμι" στον Ιωάννου, ο οποίος σε κενή εστία κάνει το 1-1.
Καλή και κυρίως δουλεμένη, ομάδα φαίνεται η Βέροια.

26' Ωραία κίνηση και σουτ του Μπαργκάν, αλλά ο Κάρολ μπλοκάρει.

23' Σέντρα του Γεωργιάδη, κεφαλιά του Μπαργκάν αλλά ο Κάρολ είναι σε ετοιμότητα και διώχνει την μπάλα με τα χέρια. Νέα καλή στιγμή για την Βέροια.

Το γρήγορο γκολ που ήθελε ο Ζαρντίμ, έρχεται από τον Τζεμπούρ και μένει να δούμε πως θα διαχειριστεί το παιχνίδι, από εδώ και πέρα, η ομάδα του Πορτογάλου.

20' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Υπέροχη ενέργεια του Χολέμπας, γύρισμα πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή και ο Τζεμπούρ με ωραίο τακουνάκι ανοίγει το σκορ για τον Ολυμπιακό.

19' Ωραία κίνηση του Τζεμπούρ στην μεγάλη περιοχή, σουτάρει με το αριστερό, αλλά ο Δασκαλάκης παραχωρεί κόρνερ.

16' Δυνατό φάουλ από τον Μανιάτη, ο οποίος δέχεται τις παρατηρήσεις του Βοσκάκη.

13' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό με τον Μοντέστο. Κόρνερ του Μασάδο, ο Κορσικανός πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα στα πόδια του Τόμας και στη συνέχεια το δοκάρι του Δασκαλάκη.

11' Ο Ιωάννου σκοράρει αλλά δεν θα μετρήσει το γκολ, αφού συνελήφθει σε θέση οφ σάιντ. Η επανάληψη της φάσης δείχνει πως κακώς δεν μετράει το τέρμα. Είναι λάθος η απόφαση του διαιτητή.

8' Καλή στιγμή για τη Βέροια. Ο Κάρολ έδιωξε την μπάλα, εκείνη έφτασε στον Ολαϊτάν, ο οποίος δοκίμασε από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Βέροια, κυκλοφορεί περισσότερο από τον Ολυμπιακό την μπάλα σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

2' Σέντρα του Σνάουτσνερ, κεφαλιά του Μπαργκάν, αλλά μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα ο Κάρολ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τη Βέροια στη σέντρα.

Η ενδεκάδα του Θρύλου! Κάρολ, Τοροσίδης, Κοντρέρας, Σιόβας, Χολέμπα Μανιάτης, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Αμπντούν, Μασάδο και Τζιμπούρ...

Με σχήμα 4-2-3-1 παρατάσσει τον Ολυμπιακό ο Πορτογάλος τενχικός, ο οποίος θα πραγματοποιήσει το επίσημο «ντεμπούτο» του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο. Κάτω από τα δοκάρια προτιμήθηκε ο Ρόι Κάρολ, ενώ την αμυντική τετράδα συγκροτούν οι Τοροσίδης, Κοντρέρας, Σιόβας, Χολέμπας. Οι Μανιάτης, Μοντέστο θα είναι οι δύο αμυντικοί χαφ, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα σε ρόλο οργανωτή. Οι Αμπτνούν και Μασάδο θα καλύψουν τις δύο πτέρυγες, με τον Ράφικ Τζιμπούρ στην κορυφή της επίθεσης.